>

I elektřina tažená v mědi může mít potíže

I elektřina tažená v mědi může mít potíže

Máte v bytě či v domě elektřinu taženou měděnými vodiči, která splňuje moderní bezpečnostní normy? Pak je to samozřejmě naprosto v pořádku, ovšem nemusí to nutně znamenat, že je celá soustava naprosto stoprocentní a bezproblémová. I zde se mohou vyskytnout potíže, které odhalí revize elektro v Praze, a to z několika důvodů:

elektrikář při práci

Spotřebiče – výroba elektrických spotřebičů musí splňovat všechny náležitosti pro bezpečný provoz, ale do hry tu vstupuje opotřebení vlivem běžného zacházení. Jinými slovy, máte-li doma žehličku, můžete nedopatřením skřípnout nebo propálit přívodní kabel, aniž byste si toho všimli, a obnažená izolace vás pak může usmrtit. Může se to stát i u dalších spotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice, toustovače, topinkovače či mixéry. Kromě šňůr může dojít i k poškození vnitřní části vybavení spotřebičů a k následnému zkratu a možnému vzniku požáru.

nářadí elektrikáře

Přetížení zásuvek – pro bezpečné používání elektrických rozvodů v bytě je zásadní i znalost obecné problematiky, která souvisí s počtem, resp. s příkonem spotřebičů zapojených do jedné zásuvky. Rozhodně není dobrý nápad navěsit do jedné zásuvky prodlužovací šňůru s deseti spotřebiči, které poběží současně, a jejichž výkon dosahuje stovek Wattů. Jsou to např. chladnička, pračka, žehlička, myčka nádobí, rychlovarná konvice, domácí pekárna či kávovar. Přetížené zásuvky mohou být opět příčinou požáru.

Prodlužovací šňůry – na trhu je dnes k dispozici mnoho druhů prodlužovacích šňůr s koncovkami pro připojení někdy i šesti spotřebičů naráz. A někteří lidé si dokonce troufnou zapojit do sebe dvě nebo dokonce tři takové šňůry. Kromě přetížení zásuvek je ovšem ve hře i samotná šňůra. Ta může být položena ledabyle na koberci a může být sevřena v některých místech nábytkem. Pokud se tu obnaží izolace vodičů, je to velmi nebezpečné nejen kvůli požáru, ale zejména pro náhodný kontakt skrze pokožku.

Published by