>

Chov slepic

Chov slepic

Obvyklé zvíře

Stále se dojde hodně domácností na vesnicích, které chovají slepice, přičemž s většími hospodářskými zvířaty to už tak slavné není. Mít slepice je také samozřejmě starost, ale dá se to v klidu zvládnout. Musíme také zmínit, že někdo chová slepici jako domácího mazlíčka, což je poněkud netradiční, ale když mu dělá radost, tak na tom není nic špatného.

hnědá slepice

My se však budeme bavit především o hospodářském zaměření. Hlavní výhodou jsou čerstvá vejce, přičemž ty jsou na tom mnohem lépe než třeba kupovaná z klecového chovu, který mimochodem pro nosnice není nic vhodného. Co se týče produktivního věku, tak ten se pohybuje kolem tří let. Tyto zvířata oživí náš pozemek a učiní je zajímavější. Další výhodou je, že jim můžeme dát některé zbytky či listy ze zahrádky, které bychom jinak hodily do kompostu. Kolik si jich pořídit? To záleží na tom, kolik vajíček týdně byste si tak představovali.

Úspěšný chov

Měli bychom pro něj mít vhodné prostory. Rozhodně je pro slepice dobré, když můžou být i venku na trávě, přičemž projeví se to i v dobré kvalitě. Dále musíme mít dostatečně velký kurník, kde bude i v zimě dostatečná teplota. Měli by v něm mít bidla, na kterých i spí a na zem můžeme dát třeba slámu. Na jídlo se volí obilniny, což je pro slepice přirozená strava. Prodávají se také doplňky stravy, které obsahují potřebné látky a také zlepší například kvalitu skořápky, s kterou můžeme problém.

příprava vajíček

Když už jsme u jídla, tak samozřejmě nesmí chybět ani dostatek pitné vody. Některé vybavení jako jsou bidla můžeme vyrobit sami doma, takže tím ušetříme nějaké peníze. Kromě počáteční investice následně není chov zas tak finančně náročný. Je však potřeba počítat s možností nějakých potíží. Sem můžeme zařadit třeba to, když se začnou slepice klovat. Dnes je však na internetu mnoho návodů, rad a fór, takže se máme kam podívat.

Published by