>

Šumavská rallye

Šumavská rallye

Co je vlastně rallye? Pro spoustu lidí je to už velmi známý a rozšířený druh automobilového závodění. Jde tu především o rychlost a o čas. Rallye se jezdí v různých terénech se spoustou krkolomných zatáček. Je to extrémně nebezpečný sport. Ale nejen pro závodníky, ale také pro diváky. Už nejednou byl při závodech zraněn, nebo v horším případě zabit jeden z přihlížejících. Rallye vzniklo ve Francii a dodnes se jezdí závody Monte Carlu. Ale oblíbenost si získal téměř po celém světě.

automobil

Každý automobil musí před závodem projít opravdu pečlivou kontrolou. A je upraveno tak, aby přesně odpovídalo závodním podmínkám. Vzájemně se automobily liší pouze v objemu motoru a rychlosti. Nejenom automobil musí být v perfektní kondici. Závodník musí být jak ve fyzické tak psychické dokonalé harmonii. Nesmí se bát, ale zároveň nesmí jednat za žádných okolností zbrkle. Každá maličká chyba se tu platí. Rallye Šumava je naše nejstarší automobilová soutěž. Začala se jezdit nejprve v Klatovech a to už v roce 1964. A to především v zimních podmínkách. O to víc to měli závodníci těžší a taky diváci zajímavější. Vždy se jezdilo a jezdí na Čínovském okruhu. Je to kus nádherné Šumavy.

šumava

Bez které si to ani nedokážeme představit. Jezdí na ní především vozy značky ŠKODA OCTAVIA. A také Škoda motosport je jejich největším sponzorem. Mezi opravdu vynikající jezdce patří Jan Kopecký. Který v minulých letech tvořil posádku s Janem Hlouškem. A právě Jan Kopecký svoji úspěšnou kariéru odstartoval na Šumavské rallye. A to v roce 2001 s vozem ŠKODA OCTAVIA WRC. Dráhy na Šumavě mívají okolo 60 až 80 kilometry. Jezdí se tu každoročně Mistrovství světa. A v minulosti byla také součástí Mistrovství Evropy. Od roku 1964 se vystřídalo spoustu vynikajících vítězů. Ale musíme říct, že většina z nich byla z České republiky. Od roku 2000 několikrát vyhrál Roman Kresta. A od roku 2012 patří několik vítězných závodů právě Janu Kopeckému. Děkujeme a přejeme hodně štěstí při dalších závodech. 

Published by